Twoje oczy moimi oczami…

www.bialystok2012.pl

Coraz częściej na ulicy spotykamy osoby niewidome, którym towarzyszy pies. Takie zwierzę jest dla osób niewidomych przewodnikiem i służy im ogromna pomocą. Pies przewodnik potrafi znaleźć wolne miejsce w autobusie, odnajdywać wolne ławki i przejścia dla pieszych, a także omijać przeszkody.

Psy przewodnicy przechodzą dwuletnie szkolenie, które zapewnia im pracę z osobami niewidomymi. Zwierzę uczy się w tym czasie wszystkich niezbędnych umiejętności, które mają ułatwić życie ludziom niewidzącym. U takich psów ważne jest, aby nie wykazywały agresji, były spokojne w towarzystwie innych psów czy dużej liczby ludzi, oraz czy nie boją się osób charakterystycznie ubranych, takich jak policjant czy duchowny.

Duża liczba psów przewodników to labradory. W Polsce 80% psów przewodników stanowi właśnie ta rasa, ponieważ jej zaletą jest cierpliwość i dobre znoszenie częstych zmian opiekunów. Wyszkolony już pies potrafi prowadzić niewidomych środkiem chodnika, skręcać w odpowiednim momencie, a także zatrzymywać się przed krawężnikiem czy schodami, czym informuje swojego opiekuna o zbliżającej się przeszkodzie.