Technika jazdy i oszczędność paliwa

Jakie są ceny paliwa w naszym kraju, o tym wie aż zbyt dobrze każdy kierowca, a także użytkownicy maszyn budowlanych, które działają w oparciu o silniki spalinowe. Na szczęście zużycie paliwa można skutecznie ograniczać, stosując odpowiednią technikę jazdy. Najprostsza zasada jest zawsze taka sama – trzeba unikać nagłego przyspieszania oraz hamowania.

To właśnie wtedy silnik spala najwięcej paliwa. Do tej zasady warto jednak dołożyć jeszcze kolejne. Inną ważną regułą, które dobrze jest się trzymać, jest unikanie buksowania gąsienic lub kół.

Wówczas zużywamy nie tylko więcej paliwa, ale także niepotrzebnie obciążamy podwozie. Ponadto, w przypadku spycharek warto pamiętać o odpowiednich ustawieniach lemiesza. W pierwszej kolejności należy dokonywać właśnie korekty ustawienia lemiesza, a nie orientacji całego pojazdu.

Poza tym, opłaca się zwracać uwagę na poziom napełnienia lemiesza – nie może być on ani zbyt niski, ani zbyt wysoki. W pierwszym przypadku w oczywisty sposób marnujemy paliwo, w drugim możemy tracić materiał, a praca będzie wymagała poprawy.