Dlaczego powstają elastyczne systemy produkcji?
Przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją w takich dziedzinach przemysłu, jak motoryzacja, elektronika czy przemysł wysokich technologii, zmuszone są do dynamicznego dostosowywania się do wymagań stawianych im zarówno przez konsumentów, jak i konkurencję. Jednorazowa partia produkcji musi zostać zmniejszona, gdyż klienci oczekują szerokiego asortymentu towarów i ciągłych nowości.
Aby produkcja stała się konkurencyjna, winna odbywać się w krótkim czasie, przy jak najniższych kosztach oraz z zachowaniem wysokiej jakości produktu. Tradycyjne systemy produkcji nie są w stanie sprostać wciąż zmieniającym się oczekiwaniom rynku.
Trudno mówić w nich o innowacyjności czy dynamicznych zmianach w procesie produkcyjnym. Stąd w nowoczesnych przedsiębiorstwach pojawiło się zapotrzebowanie na systemy produkcji charakteryzujące się dużą elastycznością.
Rozwiązaniem, które spełnia powyższe wymagania, gwarantując jednocześnie efektywność przedsiębiorstwa, są elastyczne systemy produkcji. Charakteryzuje je elastyczność, automatyzacja oraz integracja produkcji.