Szczawnica – pomnik Henryka Sienkiewicza

Chyba najważniejsza, z turystycznego punktu widzenia, miejscowość w Pieninach to Szczawnica. Urokliwe miasto słynie nie tylko z uzdrowiska, ale również z pomniejszych, godnych uwagi atrakcji. Zalicza się do nich chociażby pomnik wybitnego polskiego pisarza – Henryka Sienkiewicza. Noblista odwiedzał Szczawnicę trzy razy w ciągu swojego życia.

Raz pojawił się z wykładem na temat swojego pobytu w Stanach Zjednoczonych, za drugim razem poznał w miasteczku swą przyszłą żonę – Marię Szetkiewiczównę, a trzecia wizyta była już ściśle związana z literaturą. Sienkiewicz pisał wówczas w pienińskiej scenerii swą powieść „Wiry”. Sam pomnik wygląda bardzo estetycznie i przedstawia pisarza siedzącego i rozmyślającego. Autorem projektu monumentu jest prof.

Czesław Dźwigaj, pracownik naukowy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pomnik ma około dwóch metrów wysokości i został wykonany z lanego brązu. Uroczystość odsłonięcia miała miejsce 25 maja 2008 roku. Monument stoi na skwerze przy ulicy Zdrojowej, blisko zegara kwiatowego.