W jaki sposób pomóc małemu dziecku w nauce? – czyli edukacja od najmłodszych lat

Są dzieci, które bardzo chętnie uczą się ciągle czegoś nowego. Nie ma problemów, aby zrobiły jakieś zadania w książce, która jest dopasowana do ich wieku, nawet same dopytują o różne rzeczy i co chwilę chcą się uczyć czegoś nowego. Są jednak takie dzieci, które nie chcą się uczyć, kłócą się, płaczą, powtarzają, że nie potrafią zrobić danego zadania. Co zrobić, aby jednak przekonać je do nauki i pomóc im w tym wszystkim?

Odpowiednie podejście

Przede wszystkim zamiast straszyć dziecko, powinniśmy je zmotywować. Pokazać dlaczego warto się uczyć, że z nauki może wyjść wiele interesujących rzeczy, że zabawa może być fajna. Możemy się także umówić z dzieckiem, że po zrobieniu określonej liczby zadań będzie na nie czekała jakaś niewielka nagroda.

Możliwości jest sporo, dlatego warto wypróbować kilka wariantów, tak aby znaleźć to, co najbardziej spodoba się naszemu dziecku. Dodatkowo nie powinniśmy porównywać dziecka z jego rodzeństwem czy kolegami. Takie podejście może je tylko zniechęcać do nauki, ponieważ będzie uważało, że jest gorsze od tamtych dzieci i nie ma po co się starać, skoro i tak zawsze będzie uzyskiwało gorsze wyniki.

Co jeszcze możemy zrobić?

Warto także pokazać dziecku, że nauka może być fajna. Zamiast zmuszać dziecko, aby nauczyło się na pamięć jakiejś regułki, której nie rozumie, warto spróbować pokazać to za pomocą doświadczenia czy filmów. Obecnie jest wiele materiałów edukacyjnych, które wiele kwestii tłumaczą w bardzo przystępny sposób.

Dodatkowo warto powiedzieć, że możemy kupić odpowiednie zestawy do wykonywania eksperymentów, a więc przy niektórych wiadomościach, dziecko samo będzie mogło dojść do najważniejszych wniosków. Możemy tutaj korzystać z wielu przydatnych pomocy, a to oznacza, że warto sprawdzić, co najlepiej sprawdza się w przypadku naszego dziecka. Filmiki przygotowane z myślą o najmłodszych czy może własnoręcznie robione doświadczenia? Możliwości jest tutaj naprawdę sporo, a to oznacza, ze warto szukać różnych rozwiązań, próbować różnych podejść, aby zmotywować dziecko do nauki. Jedno jest pewne, krzyk, złość, porównywanie i przymuszanie dziecka przyniosą odwrotny skutek od zamierzonego. Dlatego takich zachowań zdecydowanie powinniśmy się wystrzegać. Lepiej motywować, chwalić nawet za najmniejsze sukcesy i pokazywać dziecku, że nauka może być naprawdę ciekawa.