Przemysł chemiczny

Wraz z końcem II wojny światowej rozwinęła się w naszym kraju ważna i do dziś odgrywająca duże znaczenie gałąź przemysłu przetwórczego – przemysł chemiczny. Wśród najbardziej znaczących wyróżniamy działalność petrochemiczną, której kolebką był Płock, Jasło, Czechowice – Dziedzice oraz Gdańsk.
Przeczytaj również: Przemysł mineralny
Wspomnieć należy tu także o Policach, Tarnowie oraz Puławach, gdzie rozkwitła produkcja sztucznych nawozów. Na przemysł chemiczny składa się przemysł chemii organicznej oraz nieorganicznej.
Przeczytaj również: Przemysł stoczniowy – historia
Pierwszy rodzaj wykorzystuje takie surowce jak węgiel, ropę naftową, drewno, tłuszcze czy gaz ziemny. Drugi natomiast bazuje na solach, siarce, składnikach powietrza oraz fosforytach.
Przeczytaj również: Jak zbudowana jest koparka?
Istnieją oczywiście także inne źródła wykorzystywane w produkcji przemysłu chemicznego, ale mają one mniejsze znaczenie. Do głównych produktów przemysłu chemicznego należą płynne paliwa, gazy, koks, farmaceutyki oraz farby i lakiery.
Dużą wagę przykłada się też do produkcji tworzyw i nawozów sztucznych. Dziś, krajami o najbardziej rozwiniętym przemyśle chemicznym są przede wszystkim Japonia, USA i Kanada, natomiast w Europie Niemcy, Francja, Anglia i Rosja.