Pieniński Park Narodowy

www.gimsat.com.pl

Turystycznym sercem obszaru Pienin jest Pieniński Park Narodowy. To park górski, oddalony 120 kilometrów od Krakowa w województwie małopolskim.

Park zajmuje kluczowe pod względem wartości przyrodniczej tereny Pienin Właściwych: Masyw Trzech Koron, Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki oraz Przełom Dunajca. Poprzez rzekę park graniczy z analogicznym kompleksem na Słowacji.

Na terenie PPN-u wytyczono łącznie około 30 kilometrów pieszych szlaków turystycznych, cieszących się wielkim zainteresowaniem gości. Największą popularnością cieszą się szlak prowadzący na Trzy Korony (najwyższy szczyt parku) i Sokolicę.

Swoim bogatym ukwieceniem urzekają łąki, podlegające szczególnym zabiegom ochronnym. Wartą odnotowania ciekawostką jest fakt, że PPN posiada najwyższy w kraju współczynnik aktywności turystycznej w przeliczeniu na 1 hektar powierzchni.

To chyba najlepiej pokazuje, że opłaca się wyruszyć właśnie w to miejsce. W parku występuje ponadto aż 167 gatunków roślin oraz bardzo duża populacja motyli, w tym unikalny niepylak Apollo.