Co to są fundusze inwestycyjne?

Fundusz inwestycyjny często określany jest jako najbardziej nowoczesna forma oszczędzania pieniędzy. Z tego właśnie powodu staje się też coraz popularniejsza. Co tak naprawdę kryje się pod tą nazwą i na czym polega ich działanie? Fundusze inwestycyjne to – najprościej mówiąc – powierzenie swoich pieniędzy funduszowi, aby zatrudnieni przez niego specjaliści nimi zarządzali, osiągając tym samym zyski dla siebie i swoich klientów.

Fundusze dzielą się na trzy podstawowe grupy i od tego, którą z nich wybierzemy zależy dalsza strategia rozporządzania naszymi pieniędzmi. Pierwszy typ funduszu to fundusze akcji. Gwarantują one największy zysk, należy jednak pamiętać, że zgodnie ze statutem wielu funduszy, musi on kupować akcje, nawet, gdy na giełdzie notuje się spadki.

Drugi typ funduszu to fundusz obligacji – polegający oczywiście na zakupie obligacji. Tu bezpieczeństwo wzrasta, ale szansa na duży zysk maleje. Trzeci typ to fundusze pieniężne, charakteryzujące się krótkoterminowością.

Aby móc korzystać z usług funduszu musimy uiścić odpowiednią opłatę. Należy jednak pamiętać, że nie jest ona gwarancją zysku.