Base jumping – wyłącznie dla odważnych

www.arena-gliwice.com.pl

Za jeden z najbardziej z najbardziej ekstremalnych, a zarazem niebezpiecznych sportów uważa się base jumping. Pomimo tego zwolenników tego sportu nie brakuje. Na czym polega base jumping? Zawodnicy skaczą z wysokich obiektów.

Na odpowiedniej wysokości otwierają spadochron. Skoki odbywają się najczęściej z wieżowców, mostów, a nawet z urwisk górskich. Dlaczego base jumping uważany jest za skrajnie niebezpieczny? Warto wziąć pod uwagę, że czas na otwarcie spadochronu jest bardzo krótki.

Dla obserwatorów wysokość, z jakiej skacze zawodnik może wydawać się wysoka, jednak trzeba pamiętać, że może być niewystarczająca. Może się bowiem zdarzyć sytuacja, że otwarcie spadochronu będzie przebiegać z komplikacjami. Ponadto śmiałkowie mają do dyspozycji tylko jeden spadochron, od którego praktycznie zależy ich życie.

Nie bez powodu uprawiając ten sport, adrenalina jest na bardzo wysokim poziomie. Żaden skoczek nie może być bowiem pewny, czy tym razem uda się bezpiecznie wylądować na ziemi. Głośne były przypadki śmierci zawodników, którzy uprawiali base jumping.

Najczęstszą przyczyną śmierci był wadliwy sprzęt. Równie niebezpieczne mogą być warunki atmosferyczne. Jeśli ulegną one gwałtownemu pogorszeniu, dla skoczka może to oznaczać pewną śmierć.

Decydując się na base jumping trzeba być świadomym tego, jak bardzo ryzykowny jest ten sport. Wiele zależy nie tylko od opanowania i przygotowania zawodnika, ale także i od jego szczęścia. Z tego powodu base jumping jest sportem wyłącznie dla najodważniejszych.