Azja – trochę tradycji, trochę Zachodu

Kontynent azjatycki jest fascynujący. Różnorodność kultury Azji, wspaniała kuchnia mieniąca się tysiącami aromatów i jakże inna od europejskiej mentalność – wszystko to skłania, by przyjrzeć się Azjatom nieco bliżej. Jak wygląda ich sposób ubierania się? Nieco wcześniej sygnalizowaliśmy, że w Chinach czy Japonii nikogo nie dziwi noszenie tradycyjnego odzienia.

Trzeba jednakże przyznać, iż zwłaszcza młodsi mieszkańcy pełnymi garściami czerpią z zachodniego dorobku. Ubrania popularnych marek sprzedają się tam bardzo dobrze, a rodzime firmy także inspirują się tymi wzorcami. Można zatem spotkać Chińczyka wyglądającego jak typowy student z Europy, jak i takiego, który jest żywcem wyjęty z XIX-wiecznej pocztówki.

Zupełnie odmienne modele stylistyczne wypracowano w Korei Południowej oraz w Japonii. Z połączenia zachodnich kalek z estetyką tamtejszych animacji i komiksów narodziła się moda, która wymyka się wszelkim szufladkom i niezmiennie szokuje ludzi spoza tego kręgu kulturowego. Przykłady łatwo znaleźć w Internecie.