Zamek w Czorsztynie

Będąc w rejonie Czorsztyna nie sposób pominąć ruin tamtejszego zamku. To jeden z bardziej charakterystycznych i przy tym godnych uwagi punktów w całych Pieninach. Zamkowe ruiny leżą na lewym brzegu jeziora Czorsztyńskiego na wysokości 588 metrów n. p. m.

Oryginalnie budowla nosiła nazwę Wronin. Jego historycznymi właścicielami byli między innymi święta Kinga, król Kazimierz Wielki oraz słynny rycerz Zawisza Czarny. W roku 1795 doszło do pożaru, który strawił część obiektu. Przyczyną zaprószenia ognia było uderzenie pioruna. Od tego momentu zamek zaczyna niszczeć.

Obecnie z dawnej fortecy górskiej pozostały malownicze ruiny odbijające się w tafli jeziora. Po zakończeniu II wojny światowej kilka razy podejmowano próby restaurowania budowli, ale bez większego skutku. Dopiero w latach 90, zamek zaczęto stopniowo otwierać na turystów. Zwiedzanie wiedzie od zamku dolnego i dziedzińca, do zamku średniego, a dalej XVI-wieczną klatką schodową turyści wchodzą na zamek górny. Stamtąd rozpościera się wspaniały widok na Pieniny.