Osada Czorsztyn

Miejscem bardzo wyjątkowym na turystycznej mapie Pienin jest Osada Turystyczna „Czorsztyn”. Jest to kompleks willi, domostw oraz piwnic drewnianych powstałych w XIX wieku, które zostały przeniesione bezpośrednio z dna obecnego zbiornika wodnego.

Tym samym udało się ocalić i zachować dla potomnych godne uwagi zabytki architektury góralskiej tej części Polski. Głównym przeznaczeniem osady są cele muzealne.

Można tam zobaczyć z bliska oryginalną zabudowę, ale nie tylko to jest istotne. Kompleks pełni również funkcje konferencyjne i dysponuje znakomitym zapleczem hotelowym.

W tej chwili odwiedzający okolicę goście mogą skorzystać z usług hotelu rozdzielonego na trzy odrębne wille. Działa również restauracja „U Szperlinga”, w której można spróbować smakowitych dań kuchni regionalnej.

W willi Drohojowskich działają sale konferencyjne, natomiast w zagrodzie Jana Królczyka urządzono skansen i kameralne muzeum etnograficzne. Tym samym osada jest miejscem, w którym historia okolicy spotyka się z wymaganiami nowoczesności, budując harmonię między nimi.